Víte, že?

V roce 1990 byla obnovena činnost Pionýra jako samostatného sdružení bez vazeb na politické či náboženské ideologie.

LTŠ 2008

Letní táborová škola Kamenec

27 účastníků, 26 získaných kvalifikací

První část letošní „LTŠky“ se konala 20. – 30.srpna na táborové základně v Kamenci v Orlických horách. Od momentu, kdy jsme se od nás z oddílu přihlásili, jsem se těšil. Jak se ale akce blížila, tak nějak jsem začínal mít strach – přece jen slovo „škola“ hovoří samo za sebe. Přemohl jsem ale všechno, co ze mě chtělo zůstat doma, a vyrazil jsem.

Kamenec je od Ostravy krapet daleko, ale dorazili jsme, jak jsme slíbili. Po příjezdu se nás ujal Stuchla – „Odložte si batohy a přijďte za mnou, dám vám nějakou práci“, ostatní už dělali. Každý se nějak podílel na oživení základny. Pak přišel oběd a zjištění, že tady to bez obou dílů ešusu prostě nepůjde. Odpoledne jsme potom hráli seznamovací i jiné hry, které měly otestovat naši fyzickou zdatnost. Už tehdy jsem slovo škola vypustil z paměti. Později jsme byli rozděleni do družstev, ve kterých jsme mezi sebou měli soupeřit. Jména byla kvalitní, poetická – Šmudlinky, Tvrdý Játra a Pomeranče v akci – a obsazení bylo… dostatečně promíchané, aby nás připravilo o veškerou nesmělost.
Slovo „škola“ se mi vrátilo do hlavy, když jsme se začali prvně učit – o bezpečnosti. Točili jsme se ve čtyřech skupinách po zdejších čtyřech vedoucích – Stuchla (Jirka), Čtvrťa (Honza), Yaatro (Jarda) a Atlet (Marek) z nichž každý nám pověděl něco z oblasti bezpečnosti – od práce s nástroji přes koupání po noční hry.
LTŠka pak pokračovala podle programu naplánovaného tak, abychom nebyli úplně zdeptaní z učení a taky něco zažili. K tomu sloužily například odpolední bloky – přežití pod vedením „Atleta“, střelba s Yaatrem, topografie a orientace se Čtvrťou. U Máry jsme si trochu zaposilovali, ukázali si základy sebeobrany, probrali KPZ a podobně.. Yaatro nás hlavně poučil o bezpečnosti při střelbě. A Čtvrťa nás zasvětil do práce s busolou, azimuty, pochodovou osou a do fungování systému GPS…
V teamech jsme prováděli i jiné nepravosti – od přípravy „divadla“ k závěrečnému ohni, výroby žebříku a jehlanu ke hrám, až po mezioddílové hry. Za většinu činností jsme dostávali body, které se sčítaly do mezioddílového soupeření. Hlavně ale šlo o to, abychom se naučili hrát i nějaké nové hry a dozvěděli se, s jakými dětmi můžeme hrát jaké hry a v čem jsou pro ně prospěšné.
Krom her se konalo pár závodů – rychlostní závod (krátká trasa na rychlost), Finská stezka (běh středně těžkým – těžkým terénem), Hoganův závod (ve dvojicích, pozadu) a Orličan (orientační běh), které měly hlavně zjistit naši fyzickou zdatnost a ukázat schopnost orientace v terénu a různé možnosti závodů.
Jednu krásnou noc, se těsně po večerce neslo táborem „Poplááááách! Praskla přehrada, blíží se přívalová vlna! Všichni nastupte! Poplááááách!“ Dozvěděli jsme se, že, je-li nám život milý, si musíme do dvaceti minut sbalit věci na dva dny – pro případ přesunu na záložní základnu. Pak jsme spali klidně až do časného rána, kdy nás probudila obdobná zpráva, tentokrát jsme ale již odcházeli a měli jsme na to deset minut.
Jak bylo slíbeno, přesunuli jsme se na záložní základnu, která sestávala z pár děr v zemi a asi dvou zakopaných zásobovacích přístřešků – na nás bylo ubytovat se a sehnat si jídlo. Na oběd byl vlastnoručně zabitý, stáhnutý a vyvrhnutý králík. Zkusili jsme si taky Setonův hrnec (pokrm zakopaný v díře spolu se žhavými kameny a vodou). Jediné, co jsme si nezkusili, bylo v našich přístřešcích přespat – celý den bylo totiž škaredě a druhý den nás čekala přednáška a praktické zkoušky ze zdravovědy (první pomoc) – bylo žádoucí, abychom celou dobu vnímali.
Dalším překvapením byli vedoucí zranění padlým stromem – 4 zranění, 26 lidí, kteří je zachraňovali. Obstáli jsme, řekl bych, celkem v pořádku. Jednou v noci dokonce vzplál jeden ze stanů v bezpečné vzdálenosti od ostatních a my jsme jej měli za úkol uhasit. Poslední taškařice byla s „bandou opilců“ dobývajících se do tábora. Byli zahnáni, po čemž jsme zjistili, že jsou dlouholetí přátelé Kamence a šlo o další cvičení.
Musím Fantastické čtyřce uznat, že jsem tušil podraz jen jednou z těchhle cvičení, když teda neberu zvěsti o protrhlé přehradě, protože přehrada v kopcích…
Po všech útrapách přišly závěrečné ústní zkoušky, pojmenované námi jako „maturita“. Všichni jsme, někteří s nemalými obtížemi, prošli. Celé odpoledne jsme se trápili čekáním, až na nás přijde řada. Večer pak přišel táborák a nacvičená divadla. 
Konec první části přišel další ráno – „Skupina, která odjíždí v 7:56 ze Zdobnice ať je co nejdřív sbalená a 7:15 snídaně, 7:30 odjezd.“ Všechno jsme stihli, zamávali kamarádům a opustili místo, kde jsme se učili nejen být dobrými instruktory, ale rovněž našli nové přátele, zažili spoustu neskutečných věcí a hlavně překonali sami sebe. Nášivka a, s trochou štěstí, to kulaté razítko jsou jen třešní na dortu úžasných zážitků, které jsme v Kamenci prožili.

Dominik Zelina